امنیت شما همراه با زیبایی و کیفیت هنر ماست

بررسی درب‌های آتش‌نشانی، نیاز ضروری ساختمان‌ها

درب‌های آتش‌نشانی،  بخشی جدایی ناپذیر از حفاظت غیرفعال در برابر حریق ساختمان هستند. این نوع ورودی‌ها  به نجات جان و اموال، کمک  زیادی می‌کنند. اما  اگر قصد سفارش و خرید دارید  مهم است که اطلاعاتی داشته باشید، پس با ما همراه شوید تا فروشگاه آداک درب  توضیحات بیشتری را ارائه دهد.

هدف از درب آتش‌نشانی چیست؟

هدف اصلی درب‌های آتش‌نشانی نجات جان افراد و جلوگیری از پیشرفت حریق در حمایت از فرار سرنشینان  است. آن‌ها بخش مهمی از سیستم حفاظت از حریق غیرفعال ساختمان و یک نیاز ضروری برای اکثریت قریب به اتفاق اماکن از جمله مسکونی، ساختمان‌های عمومی، ادارات و کارخانه‌ها هستند.

برای اطلاع بیشتر و دقیقتر از اندازه های استاندارد درب ها مقاله ی اندازه استاندارد انواع درب را مطالعه بفرمایید.

وظایف اصلی این نوع ورودی‌ها عبارتند از:

 • برای اجازه خروج از یک فضا و بسته پس از رها شدن
 • محافظت از راه‌های فرار از اثرات دود، گاز و شعله

آن‌ها به گونه ای ساخته می‌شوند که در برابر گسترش حریق برای مدت معینی حداقل 30 دقیقه، مقاومت کنند. در صورتی که سایر مسیرها تحت تأثیر آتش سوزی قرار گیرند، این زمان به افراد اجازه می‌دهد تا از طریق یک مسیر فرار ساختمان را ترک کنند.

درب‌های آتش‌نشانی جزء مهندسی شده‌ای هستند که شامل چهارچوب، لنگه درب، هر گونه وسایل و یراق آلات می‌باشد. آن‌ها می‌توانند جامد باشند یا با یک هسته خاص، اغلب تخته کتان یا مواد کامپوزیت چوب ساخته شوند.

بررسی 5 مرحله‌ای درب آتش‌نشانی

این بررسی ساده 5 مرحله‌ای باید به شما بگوید که آیا ورودی‌های ضد حریق شما مطابق استاندارد هستند یا خیر:

 1. برای تایید آن را بررسی کنید. ورودی‌های مدرن باید یک برچسب در بالا،  گاهی اوقات در کنار و یا یک دوشاخه رنگی وجود داشته باشد که نشان دهد درب آتش‌نشانی تایید شده است. با این حال نوع قدیمی‌تر ممکن است چنین علامت‌ها یا برچسب‌هایی را نداشته باشند، به دلیل آن‌که  طراحی و ساخت آن‌ها با ورودی مدرن‌تر متفاوت خواهد بود (به عنوان مثال، ممکن است درزگیر آتش‌زا یا دودی نداشته باشند اما دارای یک ورودی 25 میلی‌متری باشند).
 2. شکاف‌ها را اندازه‌گیری کنید. شکاف‌های اطراف یک ورودی ضد حریق باید به طور مداوم کمتر از 4 میلی‌متر باشد. در شرایطی که شکاف‌ها بیش از حد یا ناهموار هستند، تنظیم قاب یا برگ ممکن است این مشکل را اصلاح کند. همچنین باید برگ و قاب آن را بررسی کرد تا از خمیده یا تاب برداشتن آن اطمینان حاصل شود. ورودی‌های تاب خورده، خمیده یا کاپ‌دار برای تعمیر مشکل و معمولاً نیاز به تعویض دارند.
 3. مهر و موم‌ها را ارزیابی کنید. مهر و موم‌های آتش‌زا و دود اغلب با هم ترکیب می‌شوند، بدین دلیل‌که عملکرد آن بسیار مهم است. اما اگر هیچ کدام وجود نداشته باشد یا آسیب دیده باشد، ورودی ممکن است به خطر بیفتد، بنابراین گزارش هر گونه مهر و موم آسیب دیده یا مفقود، حیاتی است.
 4. آیا کاملا بسته می شود؟ ورودی را باز کنید و بگذارید خودش بسته شود. اگر به خودی خود کاملا بسته نشود، احتمالاً در صورت آتش‌سوزی به طور مؤثر کار نمی‌کند. لازم به ذکر است که تناسب ورودی، لولاها،  دستگاه و یا قفل خود بسته شونده ممکن است بر بسته شدن تأثیر بگذارد.
 5. لولاها را بررسی کنید. اگر لولاها محکم ثابت نشده باشند، پیچ‌ها گم، شکسته، کثیف و  یا نشتی داشته باشند، ممکن است یک‌پارچگی ورودی به خطر بیفتد. پس  به تعمیر و نگهداری نیاز دارد. این مورد را به خاطر داشته باشید که با نگهداری مناسب لولاها، می‌توان در زمان ارزشمند صرفه جویی کرد.

برای دیدن انواع مدل های درب موجود از سایت آداک درب دیدن فرمایید.

ویژگی‌های کلیدی درب آتش‌نشانی

در این‌جا برخی از ویژگی‌های کلیدی وجود دارد که باید از نظر استفاده خانگی و تجاری به آن‌ها توجه کنید:

 • درب‌های آتش‌نشانی از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند. خود ورودی به طور کلی از یک کادر چوبی آماده ساخته می‌شود، اما در برخی مواقع می‌توان آن‌ها را مجددا با شیشه بادوام در مقابل آتش پوشاند.
 • برای یک مکان اختصاصی به عنوان مثال آشپزخانه، اتاق‌هایی که لوازم برقی و الکتریکی زیادی را در خود جای داده‌اند و یا در جایی که خطر قریب الوقوع است  پیشنهاد می‌شود ورودی‌های ضد حریق را نصب کنید.
 • اگر ملک شما یک ساختمان جدید است، باید مشمول مقرراتی باشد که اطمینان حاصل می‌کند، ورودی‌های خاصی ضد حریق هستند که  این را با توسعه‌دهنده بررسی کنید.
 • راه های فرار، روشنایی، سیستم های هشدار و بررسی تجهیزات نیز مورد نیاز است.
 • همچنین هنگام انتخاب، مهم است که بدانید مشخصات مختلف به چه معناست. متداول‌ترین دو کد FD30 و FD60 در نظر گرفته می‌شود.

نتیجه:

در این مقاله سعی شد تا راجع به درب آتش‌نشانی اطلاعاتی داده شود. با این حال ارزیابی‌های کامل خطر باید انجام  و توصیه می‌شود در مورد تمام مقررات مربوط به ایمنی حریق از کمک حرفه‌ای استفاده کنید.  پس اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب و خرید  را می‌توانید از  فروشگاه آداک درب بیابید.

اشتراک گذاری

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Create your first navigation menu here
سبد خرید
Start typing to see posts you are looking for.
لوگو پرگار وب
طراحی سایت و سئو سایت توسط پرگار وب

باریخت مرجع زیبایی و سلامت بانوان ایران است. برای مشاهده انواع روتین پوستی و همچنین مشاهده بهترین سالن ها و مراکز زیبایی و همچنین مطالب آموزشی زیبایی و آرایشی و بهداشتی به باریخت مراجعه کنید.